Metoda 5O mi přináší v první řadě uvědomění, co se stane během dne. Dříve jsem si uvědomoval spíše negativa z práce, zůstávalo to ve mně. Nyní si uvědomuji, že se mi dějí i hezké věci, ze kterých mohu mít radost. Doma i v práci. Takhle vlastně vidím život mnohem víc vyváženěji, jakoby v harmonii, nejen negativa.

Druhá věc, kterou reflektuji, je moje vlastní vyrovnanost – nenaštvu se tak snadno a také si ono naštvání nenosím domů. Díky tomu, že si projdu den, jsem celkově klidnější. Jsem vyrovnanější, protože vidím nejen negativa a třeba „náročnost“ úkolu, ale také pozitiva a kroky, které se daří. Dává mi to vnitřní klid, že věci jsou jak mají být. Třeba v práci, když jsem dostal nepopulární úkol. Zadržel jsem v sobě to naštvání, naopak jsem sdílel těžkosti a obtíže, které jsou s plněním úkolu spojené, se šéfem. Řekl jsem, že úkol splním, ale že třeba tohle a tohle v aktuální situace nejde. „Udělám z toho tak trochu i šéfův problém“ a on si pak uvědomuje, že některé zadané úkoly jsou chybné/přemrštěné, nesplnitelné. Dobře se mi to takhle reflektuje a mám radost, že jsem se tohle naučil. Je to přesně jako takové „kladivo v hlavě“, které nyní nemám. Dříve by mě trápil náročný úkol, ale dnes do něj umím „vtáhnout“ nadřízeného a i on si pak uvědomuje, co naše práce obnáší, co je možné a co ne.

Vlastně se díky této metodě přestávám stresovat, respektive zjišťuji, že z toho, čeho se nejvíc bojím, většina dopadne dobře a když zase něco nečekám, tak je to nakonec výbuch, který nemůžu ovlivnit. To mi dává také vnitřní klid, protože se nestresuji dopředu.

Hlavním momentem nebo spíše „bodem“ metody je pro mě to, co člověka potěší – OSLAVA, člověk si uvědomuje, že se mu stala spousta super věcí. Vede mě to k životní spokojenosti. Podobně mi funguje také OPUŠTĚNÍ, díky kterému se mohu koukat na život objektivněji. Taky mi pomáhá, když jednám s druhými, že si řeknu, že ten člověk třeba to, co mi řekl, myslel úplně jinak a vlastně že to může být dobré. Vidím tím taky třeba chybu u sebe, že druhý člověk přicházel s něčím jiným, než já jsem z jeho „projevu“ přečetl. Reflektuji v tom zlepšení vhledu do druhých lidí a také uklidnění, nenaštvání se. Lépe to zvládám a jsem mnohem vyrovnanější. 

Jak metodu 5O používám?

Nepoužívám jiné nástroje sebereflexe. Vždycky si uvědomuji, že si vlastně já sám dělám v hlavě „kladivo“. Tato metoda mi pomáhá se negativních myšlenek zbavit, než přijedu večer domů. A to mi dělá radost.

Struktura metody 5O (čili pět fází) mi „sedí“, snažím se jí držet. Někdy je těžké najít prostor, ale ta posloupnost jednotlivých kroků je logická a vyhovuje mi.

Nejčastěji to používám, když jedu odpoledne domů v autě. Rozebírám si den, všechno pojmenuji a domů přijdu s čistým štítem a „netahám si práci do rodiny“.

Začínám tím, že si najdu to hezké, z čeho mám radost, co se podařilo. Pak se snažím dívat se na svůj den jakoby „zvenčí“, jak mě mohli vidět a vnímat druzí. A takhle si procházím celý den. V tom se mi hodně ukazuje, co třeba dělat líp nebo co je naopak dobré.

Celkově je u 50 pro mě asi nejtěžší odpuštění; odpuštění druhým lidem bylo za mě v pohodě, umím si uvědomit a díky tomu, co jsem už řekl, nemám problém lidem odpouštět. Někdy ale hledám, co jsem udělal špatně já a třeba nic nenajdu. Nechť to nezní egoisticky, ale mám potom prostě radost, že jsem nikomu neublížil, nic neudělal špatně.

Je pro mě někdy složitější „dotáhnout“ poslední fázi, OBNOVU. Někdy se mi zkrátka nepodaří najít si „předsevzetí“ do druhého dne. Ale i tak mám radost, že se mi prostě věci podařily tak, jak jsem chtěl a vede mě to k životní spokojenosti.

Více o metodě 5O  …